Asset Publisher Asset Publisher

Kulturalne Nadleśnictwo

Na terenie Nadleśnictwa Lądek Zdrój znajduje się dużo zabytkowych pamiątek po naszych poprzednikach.

Obiekty te to głównie kapliczki słupkowe, krzyże, zapomniane kościółki. Pamiątki, które pozostały dzięki działaniom nadleśnictwa zostały uratowane od zapomnienia. Nadleśniczy Mieczysław Krywieńko współpracując z miejscowymi proboszczami i społecznością gminną wyremontował wiele obiektów.

Uwagę należy zwrócić na 3 zabytkowe kościółki. Jeden z nich znajduje się w leśnictwie Trzebieszowice na Górze Cierniak, drugi umiejscowiony jest w leśnictwie Lądek Zdrój na Karpowie a trzeci w miejscowości Wrzosówka.

Obiekty, które zostały odnowione:

-kapliczka w Trzebieszowicach,

- droga krzyżowa w Bolesławowie,

- kapliczka Emaus w Nowym Gierałtowie,

- droga krzyżowa na Cierniaku,

- kapliczka w Wojtówce,

- kapliczka w Lutyni,

- kapliczka w Kletnie.

W pracach renowacji kapliczek Nadleśnictwo współpracuje z artystką z Sopotu – panią Ewą Beyer – Formela.

Galeria „Zielone Oko"

W galerii Nadleśnictwa miejscowi i przyjezdni amatorzy oraz profesjonaliści mają okazję zaprezentować swoje dzieła. W galerii znalazły się wystawy fotograficzne, graficzne i rzeźby. Ostatnia wystawa związana była z historycznymi zdjęciami obiektów leśnych, zdjęcia pochodziły z zasobów kolekcji pana Marka Rafałko.

Rzeźby pani Ewy Beyer.

 Artystka z Sopotu pani Ewa Beyer przyjeżdżając do Nadleśnictwa nie tylko pomaga przy renowacji kapliczek ale także sama tworzy w miejscowym marmurze zwanym Różową Marianną. W tym twardym materiale artystka za pomocą młotka i dłuta tworzy przeróżne kształty, figury, obiekty. Spora liczba prac pani Ewy wystawiana jest w siedzibie Nadleśnictwa Lądek Zdrój.