Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Na terenie nadleśnictwa gospodarka łowiecka prowadzona jest w obrębie 4 obwodów łowieckich:

 

Numer obwodu

Dzierżawca obwodu

Powierzchnia obwodu łowieckiego

Powierzchnia gruntów leśnych w obwodzie łowieckim

356

Koło Łowieckie „Darz Bór” w Lądku Zdroju

5655 ha

3391 ha

360

Koło Łowieckie „Jeleń” w Strzegomiu

5689 ha

2890 ha

361

Koło Łowieckie „Śnieżnik” w Stroniu Śląskim

4304 ha

2408 ha

366

Wyłączony z wydzierżawiania - OHZ LP Nadleśnictwo Lądek Zdrój

11213 ha

9549 ha

 

Gospodarka łowiecka na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Lądek Zdrój prowadzona jest w oparciu o Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany na lata 2023 – 2033.  Zarządcy obwodów łowieckich zobowiązani są do prowadzenia wzorcowej gospodarki łowieckiej, realizując zapisy Ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo Łowieckie. Nadleśniczy zatwierdza roczne plany łowieckie dla obwodów dzierżawionych nr: 356, 360, 361. Obwód nr 366 jest wyłączony z wydzierżawienia i pozostaje w zarządzie nadleśnictwa jako Ośrodek Hodowli Zwierzyny.

Całość terenu Nadleśnictwa należy do IX Rejonu Hodowlanego – Kotlina Kłodzka. Specyficzną cechą rejonu jak i nadleśnictwa jest to, że na znacznej długości graniczą one z Republiką Czeską, co stanowi pewne utrudnienie w prowadzeniu gospodarki łowieckiej.
Gatunkiem kluczowym dla gospodarki łowieckiej we wszystkich obwodach jest jeleń europejski, który z uwagi na górski charakter i znaczną lesistość znajduje tu optymalne warunki bytowania.

Z uwagi na duży stan populacji jelenia, w drzewostanach, w uprawach leśnych i rolnych powstają znaczne szkody. Pozostałe gatunki zwierzyny łownej mające znaczenie w gospodarce łowieckiej to sarna i dzik. W wyniku bezśnieżnych zim i dużej dostępności do wysokobiałkowych upraw rolnych (kukurydza, zboża) obserwuje się dużo szybsze dojrzewanie płciowe i proszenie w trakcie całego roku.

 

Celem gospodarki łowieckiej jest utrzymanie optymalnego stanu zwierzyny w odpowiedniej strukturze wiekowej i płciowej, przy znośnych gospodarczo szkodach w drzewostanach oraz w uprawach leśnych i rolnych, których wielkość powinna być jedynym racjonalnym kryterium regulacji stanu zwierzyny.

 

OSOBY DO KONTAKU W SPRAWACH ŁOWIECKICH:

1.     Leśniczy ds. łowieckich - Sylwester Tomaszewicz

         telefon komórkowy 669 983 242

         kancelaria leśnictwa (74) 8141 224

 

2.     Specjalista ds. łowiectwa - Monika Białowąs

          telefon do Nadleśnictwa (74) 8141 441