Lista aktualności Lista aktualności

Żółty szlak na Czernicę naprawiony!

Funkcję społeczną i gospodarczą udało się pogodzić.

W okresie zimowym tereny tak zwanego „Worka Bielickiego” udostępniamy dla społeczeństwa, głównie pod wyznaczone trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Jest to okres, kiedy wstrzymane są prace z zakresu pozyskania drewna. W tym czasie wspólnie z Gminą Stronie dbamy o komfort i bezpieczeństwo turystów.

Na realizację funkcji gospodarczej w tym rejonie, pozostają jedynie miesiące letnie. I takie prace miały miejsce na trasie żółtego szlaku, gdzie jeździła maszyna wielooperacyjna, wykorzystując go do transportu pozyskanego surowca. W warunkach górskich często szlaki turystyczne projektowane są już na istniejących szlakach zrywkowych i drogach wywozowych, które służą również do prowadzenia gospodarki leśnej. Niestety z uwagi na rodzaj podłoża i obfitość opadów, utworzyły się koleiny, które wymagały zasypania. W cztery dni udało się wyrównać teren szlaku i poprawić komfort turystów.

Pamiętajmy jednak, że wzruszona gleba potrzebuje czasu aby związać się z terenem macierzystym. Z doświadczenia wiemy, że takie fragmenty z odsłoniętą glebą mineralną są  doskonałym podkładem dla nowo pojawiającej się roślinności i jesteśmy pewni, że w przyszłym sezonie nie będzie śladu po wykonanych pracach z zakresu pozyskania i zrywki drewna.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy i zapraszamy na wiele innych szlaków turystycznych na terenie Nadleśnictwa Lądek Zdrój, gdzie obecnie nie są prowadzone prace gospodarcze.