Program „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Lądek Zdrój wyznaczyło 3 specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 2000 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Z programu mogą również korzystać wszyscy Ci, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Mapa poglądowa Nadleśnictwa Lądek Zdrój - dostępna jest w załącznikach poniżej.

Obszar nr 1 – Krowiarki i Czarna Góra

Pasmo Krowiarek rozciąga się na północ od Przełęczy Puchaczówka i jest dzikim obszarem z pięknymi łąkami i dolinami z wyludnionymi wioskami. Część południowa jest całkowicie odmienna. Znajduje się znacznie wyżej n.p.m. i obejmuje lasy przylegające do całorocznego ośrodka rekreacyjnego Czarna Góra w Siennej. Powierzchnia tego obszaru to prawie 1400 ha. (Mapy w załącznikach poniżej)

 

Obszar nr 2 – Lądek Zdrój

Są to lasy o charakterze uzdrowiskowym i w bliskim położeniu miasta Lądek Zdrój.

Na terenie tego obszaru znajduje się kaplica pozostała po wyludnieniu dawnej wsi Karpów, którą opiekują się myśliwi i leśnicy. W bliskim sąsiedztwie znajdują się również ruiny zamku Karpień. (Mapy w załącznikach poniżej)

 

Obszar nr 3 – Nowy Gierałtów

Obszar ten to pas pomiędzy granicą państwa a drogą w kierunku Bielic położony na zboczach Czartowca. Biwakując w tym obszarze masz szansę spotkać owcę górską, czyli muflona. (Mapy w załącznikach poniżej)

 

Lokalizacja widoczna jest również na link do mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl link do platformy android lub link dla telefonów iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej)
  2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu - link do mapy okresowego zakazu wstępu do lasu  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na powierzchni objętej zakazem!
  3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - dostępne pod linkiem
  4. Informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Powierzchnie, na których wykonywane są prace związane z pozyskaniem i zrywką drewna oznakowane są tablicami "zakaz wstępu".

Na te powierzchnie obowiązuje zakaz wstępu!

 5. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków turystycznych - dostępne pod linkiem

 6. Z terminami polowań zbiorowych w okresie jesiennym i zimowym. Koła łowieckie mają obowiązek podawać terminy i miejsce polowań zbiorowych do wiadomości gmin.

Na obszarze, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

  1. terminy polowań zbiorowych znajdziesz pod linkiem:
  2. link - terminy polowań

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (Fromularz dostępny w załącznikach poniżej) oraz przesłanie go na adres ladek@wroclaw.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

UWAGA: Na wyznaczonych obszarach objętych programem nie wyznaczono miejsc do rozpalania ogniska!

Kontakt telefoniczny do koordynatora programu w nadleśnictwie: 669 983 242

Nadleśnictwo Lądek Zdrój przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych, celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Poradniki:

- jak znaleźć się w lesie
- wycieczka do lasu - jak się przygotować
- leśny savoir-vivre
- jak zachować się podczas burzy

znajdują się w materiałach do pobrania poniżej

Prosimy użytkowników programu "Zanocuj w lesie" o wypełnienie ankiety
Ankieta jest dobrowolna i anonimowa - link do ankiety

Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do oceny i uleprzenia programu "Zanocuj w lesie"